Valtířov

- spouštění chemického tankeru Sensation na vodu

Valtířov - České loděnice

23. 10. 2008

                    23. října 2008 se v loděnicích firmy České loděnice slavnostně spouštěl na vodu největší zde dosud vyrobený tanker. To jsem si nemohl nechat ujít. V davu čumilů jsem na druhé straně řeky Labe očekával slávu a více než-li hodinové zpoždění oproti původnímu časovému plánu jsem využil k prohlídce krásného okolí.

                    Loděnice se nacházejí za ostrým říčním zákrutem v obci Valtířov. Jen několik set metrů opodál stojí na výrazném skalním ostrohu nad řekou krásný kostelík sv, Vávlava postavený v letech 1573 - 1574 v goticko-renesančním slohu. Kostel je uzavřený a proto jej lze obdivovat jen zpoza vody. V severním cípu bývalého hřbitova nechala v roce 1869 hraběnka Marie Chotková, rozená Berchtoldová, pro svého zemřelého manžela Karla Chotka postavit cihlovou novogotickou hrobku, která v dalších letech sloužila jako pohřebiště dalších velkobřezenských Chotků. Hrobka byla totálně vyplundrována v období osídlování pohraničí po odsunu Němců po 2. světové válce.

                   Spolu s dalšími zvědavci jsme stáli na břehu řeky Labe u obce Mojžíř, ležící pod dominantním skalnatým masívem Kozí vrch (o tomto kopečku jsem psal na jiném místě).

                    O spouštění lodi psal všechen tuzemský tisk, takže jen shrnu : Obří chemický tanker Sensation váží 1300 tun, je dlouhý 135 metrů a široký 15 metrů. Jedná se o největší loď vyrobená valtířovskou loděnicí. Loď má tanky na chemikálie opatřené speciálním nátěrem a je vyrobena jako poslední z 10 lodí pro holandského zákazníka. Tanker za 70 milionů korun ve Valtířově vyrobili za 9 měsíců a měsíc a půl nemohl být kvůli nízkému stavu Labe spuštěn na vodu...

                    A k samotnému spouštění - začlo ráz na ráz a za několik vteřin bylo po všem. Loď při dotyku s hladinou vytvořila velkou vlnu, která neopatrné zvědavce zkropila vodou. Aby tanker spuštění "ustál", pomáhali mu vyrovnávat dvě menší říční lodě...

Zpět na Ústecký kraj

Zpět na úvodní stránku

 TOPlist