Mikulov

 

Jižní Morava 2003: 3. zastavení - Mikulov

11. 10. 2003

Poslední zastávkou na výletu se zaměstnavatelem bylo 11. října 2008 městečko Mikulov. Mikulov se nachází v okrese Břeclav přibližně 50 km od Brna a žije zde přibližně 7 tisíc obyvatel. Lidské osídlení na Mikulovsku pochází z doby tzv. mladého paleolitu.V té době došlo k soustředění sídlišť a loveckých tábořišť na úpatí Pavlovských kopců mezi dnešními Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Lidé zde využili příznivé geomorfologické situace: stádní zvěř totiž při svých migracích musela procházet úzkým koridorem mezi dnešní zříceninou Děviček a řekou, což skýtalo tehdejším obyvatelům krajiny jedinečné lovecké příležitosti.

Na místě současného Mikulovského zámku založil před rokem 1218 Přemysl Otakar I. na jednom z vápencových vrchů při zemské hranici  hrad, aby chránil kupecké stezky propojující Balt s Jadranem. Město Micolau, které vyrostlo v podhradí, pak v roce 1249 daroval Přemysl Otakar II. lénem za věrné služby Jindřichovi z Lichtenštejna. V polovině 16. století se však Lichtenštejnové dostali do finančních problémů, které vyřešili roku 1575 prodejem mikulovského panství Ditrichštejnům, kteří ho vlastnili až do roku 1945.

Současný Mikulov má tři dominanty zdaleka viditelné ze všech stran. Barokní zámek, majestátně stojící na Zámeckém vrchu, Svatý kopeček s kaplí svatého Šebestiána, zvonicí a 15 kapličkami křížové cesty nebo Kozí hrádek, součást vnějšího obranného systému. Centrem Mikulova je Kostelní náměstí, které v dnešní podobě vzniklo na konci 16. století. Obklopují ho renesanční domy a v dolní části náměstí stojí kostel sv. Anny, který byl počátkem 18. století přestavěn na pohřební kapli Dietrichsteinů.

V jednom z historických domů na náměstí jsme měli s kolegy možnost poobědvat a pak jsme si prohlédli zdejší zámek, který na konci druhé světové války vyhořel a musel být kompletně rekonstruován, a dále jsme si prohlédli Dietrichsteinskou hrobku, odkud byl nádherný výhled na Kostelní náměstí i panorama hradu a kostela Sv. Václava.

Zpět na Jihomoravský kraj

Zpět na úvodní stránku

 TOPlist