Obora Mstišov

 

Nedaleko Teplic na konci obce Mstišov se v oboře nachází krásný lovecký zámeček. V přízemí zámečku je restaurace. V oboře si lze celoročně prohlédnout jeleny Dybowského (sika), jeleny wapiti, jeleny evropské, daňky skvrnité, divoká prasata a bažanty. Pro děti je k dispozici velký dětský kout.

Lovecký zámeček nechal ve Mstišovské oboře postavit pro svou manželku, přezdívanou Tupperle (odtud Tuppelburg), František Karel Clary-Aldringen. Postaven byl, v tehdy oblíbeném, čínském slohu. Nesprávně byl zámeček nazýván Doppelburg a odtud počeštěně Dvojhradí či Dvouhradí.

Osmibokou jednopatrovou budovu obklopuje malý vodní příkop. V prvním patře je sál. Zvenčí je ochoz se zábradlím. V přízemí se nachází čtyři nepravidelné světnice. Roku 1795 byl zámeček opraven, střecha zvětšena a podepřena sloupky toskánského typu. Do patra bylo zřízeno schodiště. Na okraj galerie byla nad každé přízemní okno posazena jelení hlava s parožím. Od zámku vybíhalo v osách jeho stěn osm alejí. Stranou byl zřízen i rybník s labutěmi a zlatými rybkami. V 18. a 19. století bylo Dvojhradí navštěvováno významnými hosty teplických lázní. Byl zde i L. v. Beethoven nebo J. W. Goethe. V roce 1975 byl zámeček opraven a v jeho sousedství byla na ploše 17 ha zrekonstruována obora. V té době byl objekt nepřístupný. Využívaly ho Severočeské státní lesy pro reprezentační účely.

Zpět na Ústecký kraj

Zpět na úvodní stránku

 TOPlist